Domů Metro Jaderné elektrárny v Česku budou méně často měnit palivo

Jaderné elektrárny v Česku budou méně často měnit palivo

Press

jaderne-elektrarny-v-cesku-budou-mene-casto-menit-palivo

Přechod na delší cyklus mezi výměnami začal nyní v Temelíně, kde ČEZ spustil zavážení takzvané přechodové vsázky. Nově místo dosavadních 42 palivových souborů zavezou energetici do reaktoru 48 čerstvých palivových souborů.

Celkem jich i s nevyměněnými soubory umístí do odstaveného druhého reaktoru elektrárny 163. Druhý blok tak bude v provozu přibližně o měsíc déle.

„Obohacení paliva bude stejné, palivové soubory budou ale obsahovat více absorbátoru, který tlumí jejich reaktivitu čerstvých palivových souborů. To v kombinaci s vyšším počtem čerstvých souborů zajistí, že blok může být v provozu déle,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml. „Je to podobné, jako když hodíte do kamen sedm uhelných briket místo pěti a trochu přivřete vzduch, taky vydrží déle. V našem případě je to ale bez emisí“.

Prodloužení intervalů by podle ČEZ nemělo změnit délku odstávek, výměna většího počtu palivových souborů podle firmy nebude mít na jejich délku vliv. „Nadále budou odstávky trvat přibližně dva měsíce,“ uvedl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Připomněl, že součástí odstávky jsou vedle samotné výměny paliva dále kontroly bezpečnostních systémů, turbín nebo dalších částí elektrárny.

Osmnáctiměsíční palivové cykly jsou podle ČEZ v současné době už standardem u většiny jaderných elektráren v zahraničí.

V tuzemsku na něm firma začala pracovat od roku 2018, od kdy byly zahájeny přípravy povolovacího řízení. Přechod na delší cyklus čeká i elektrárnu v Dukovanech, oproti Temelínu však bude o dva měsíce kratší. Důvodem jsou technické odlišnosti elektráren.

Další podobné články